KHO:2026:33
Hallinto-oikeuden päätökseen, joka koski lastensuojelun avohuollon tukitoimea, ei saanut valittamalla hakea muutosta.
Lastensuojelulaki 92 § 1, 2 ja 4 momentti
Päätös, jota muutoksenhaku koskee
Hämeenlinnan hallinto-oikeus 18.11.2025 nro 2351/2025
Korkeimman hallinto-oikeuden ratkaisu
Korkein hallinto-oikeus poistaa hallinto-oikeuden päätökseen liitetyn valitusosoituksen ja jättää valituslupahakemuksen tutkimatta.
Perustelut
(1) Korkeimmassa hallinto-oikeudessa on ensin ratkaistavana, saako hallinto-oikeuden päätökseen hakea muutosta siihen liitetyn valitusosoituksen mukaisesti.
(2) Hallinto-oikeuden päätös koskee lastensuojelun avohuollon tukitoimen myöntämistä.
(3) Lastensuojelulain 92 §:n 1 momentissa luetellaan ne lastensuojelulaissa tarkoitetut asiat, joita koskeviin hallinto-oikeuden päätöksiin saa hakea valittamalla muutosta korkeimmalta hallinto-oikeudelta siten kuin oikeudenkäynnistä hallintoasioissa annetussa laissa säädetään. Pykälän 2 momentti koskee muutoksenhakua hallinto-oikeuden päätökseen, jolla on ratkaistu lapsen huostaanottoa ja sijaishuoltoon sijoittamista koskeva hakemus. Pykälän 4 momentin mukaan hallinto-oikeuden antamaan muuhun kuin 1 ja 2 momentissa tarkoitettuun lapsi- ja perhekohtaista lastensuojelua koskevaan päätökseen ei saa valittamalla hakea muutosta.
(4) Lastensuojelulain 36 §:ssä tarkoitetut avohuollon tukitoimet eivät kuulu niihin asioihin, jotka mainitaan lastensuojelulain 92 §:n 1 tai 2 momentissa eikä niitä koskeviin hallinto-oikeuden päätöksiin siten saa valittamalla hakea muutosta korkeimmalta hallinto-oikeudelta.
(5) Edellä mainituilla perusteilla hallinto-oikeuden päätökseen liitetty valitusosoitus on poistettava ja valituslupahakemus on jätettävä tutkimatta.
Asian ovat ratkaisseet oikeusneuvokset Petri Helander, Taina Pyysaari, Monica Gullans, Toni Kaarresalo ja Emil Waris. Asian esittelijä Jenni Eerola.